"Sny jsou jako vlny na moři, miláčku. Musíš si počkat na tu správnou, na tu, která volá tvý jméno. A když na takovou narazíš, musíš se prostě sebrat, vyrazit a svést se na ní."
V ději se střídají dvě hlavní hrdinky Aurora Grantová a Soline Rousselová. Obě spojuje velká životní rána. Bojují s bezmocí, zoufalstvím a jsou raněně. Neustále se vrací k vzpomínkám a neví, jak se posunout dál a najít nový smysl života. Auroře se ztratil snoubenec, který odjel pomáhat do Súdánu. Byl unesen a už několik měsíců o něm nejsou žádné zprávy. Rory se v životě zasekla a jen truchlí. Jednoho dne při procházce objevuje tajemný dům, který ji na první pohled zaujme. Rozhodne se ho pronajmout a splnit si tak svůj sen o otevření galerie. Tak se seznamuje s majitelkou, která se nejprve nechce vzdát prostor, jelikož s nimi má spojenou řadu vzpomínek. Dříve zde měla svůj salon, který vyhořel a popálila si ruce a nemůže tak pokračovat ve své práci. Pomáhala jiným splnit jejich sny. Pochází totiž z rodiny obdařené dary - tzv. "tkalkyně kouzel", které vybraným nevěstám zajišťují štěstí na úkor sebe, jelikož všechno má svou daň. Postupně se dvě hrdinky spřátelí a Soline, která se stranila společnosti se postupně otevírá a podělí se o svůj tragický osud probíhající za druhé světové války, kdy přišla o matku a později i o svou životní lásku.
"Říkám, že lidé si vždycky najdou způsob, jak se křečovitě držet představ, díky nimž se svět zdá být hezčí, než ve skutečnosti je."
Od autorky jsem nedávno četla skvělou Poslední měsíční dívku s krásnou obálkou a tajuplnou anotací kombinující několik žánrů. Je to příběh o odpuštění, návratu domů, rodinných tajemství, osudových setkáních i naději. Chvílemi je to rodinné drama, pak historická fikce, detektivka, a nakonec do hry vstoupí magie a láska. Vše je čtivé, poutavé a neskutečně záhadné. Vůbec jsem netušila, že mě čtení tak zaujme. Nevím, jestli jsem něco podobného četla, ale kniha na mě přenesla neobvyklou atmosféru a byla protkaná mnoha krásnými citáty a slovy k zamyšlení. Dokázala dojmout i zahřát u srdce. Je to výjimečné čtení. A tak tomu je i u Kouzla všitého do šatů. Rozhodně se Barbara Davisová zařadila mezi mé oblíbené autorky.
"Každá duše vytváří svou vlastní ozvěnu. Je to něco jako otisky prstů nebo vlastnoruční podpis, který prosákne do věcí kolem nás. Kým jsme. Kam patříme. Co máme vnést do světa."
Jedná se o citlivý a melancholický děj vyprávějící o životě, o promarněných šancí, o prázdnotě, o všudypřítomné tíze, ale i naději. Kouzlo všité do šatů kombinuje životní osudy dvou žen. Minulost se střídá s přítomností. Součástí díla jsou i dopisy a několik příběhů v příběhu, které chytí za srdce. Jedna část děje se odehrává ve Spojených státech amerických v Bostonu a druhá se odehrává v Paříži za válečného období.
Tohle dílo moc doporučuji - je to ženský román obohacený "magií". Tenhle milostný příběh je plný citátů a myšlenek k zamyšlení. Navíc jde o dojemné, intimní a poutavé čtení, ve kterém nechybí poslání, prázdnota, osamělost, víra ve šťastné konce, tradice i rodinné vztahy. Kniha se čte sama, několikrát mi dokonce ukápla slza, je to velmi smutný, ale zároveň citlivý příběh, ve kterém se řeší válka, rodinné vztahy, touhy, láska i sebelítost. Je toho prostě hodně a jedná se o moc povedený mix emocí a situací.
Ukázka:
Hodnocení: 4/5
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Grada!
Žádné komentáře:
Okomentovat