neděle 12. ledna 2025

Kompozice pro fotografy

 Kompozice pro fotografy aneb Naučte se dívat na fotografie jinak a tvořte své nejlepší snímky je naučná kniha od proslulého amerického fotografa Scotta Kelbyho. Grafika, publicisty, lektora kurzů a autora celé řady bestsellerů, z nichž mnohé vyšly i v českém jazyce. Také je spoluzakladatelem časopisu Photoshop User a moderátorem The Grid.

"Jestli chceš dělat zajímavější fotky, stoupni si před zajímavější věci."

Kompozice pro fotografy mě osobně zaujala na první pohled celkovým zpracováním. Má netypický tvar, měkkou vazbu a především obsahuje celou řadu dechberoucích snímkům. Celkově chválím rovnováhu mezi psaným textem a ukázkou. Publikace není příliš odborná, naopak je psaná laicky a výstižně. Každá kapitola je zaměřená na něco jiného a snímek s daným tématem souvisí a tvoří takovou ukázku toho, co tím chtěl autor vlastně říct a nechybí jeho postřehy z praxe.  

Dílo vás naučí vidět jinak a pracovat se scénou, změnit perspektivu, pracovat s ostrostí a nastavením, hloubkou kompozice nebo sílou jednoduchosti. Obsahuje různé tipy i klasická pravidla, která nalezneme v samotném závěru (jako je pravidlo třetin, symetrie či zrcadlový obraz). Některá doporučení se opakují, protože se dají využít u více druhů fotografiích. A na úplném konci jsou zobrazena EXIF data (fotoaparát, clonové číslo, expoziční čas a citlivost ISO) ke všem obrázkům v knize.

To, před čím stojíte a jak to zarámujete, jsou hlavní hvězdy vaší show, a to je důvod, proč na ně je upřená veškerá pozornost.

Já osobně nejsem fotografka, ale pořídila jsem si foťák pro osobní účely. Abych měla zaznamenané výlety a zážitky. Kniha pro mě jako úplného začátečníka byla přínosem. Mnohé informace byly užitečné a ráda je využiji v praxi. Rozhodně se chci více zamýšlet nad tím, co pustit do záběru a co ne. Vybrat to důležité, aby zůstala scéna jednoduchá bez rušivých elementů. Uvědomit si, že je důležité, na co (zvolit správný objekt) a kam namířit. Protože samotná fotka se dá i expozičně doupravit.

Osobně mě zaujalo použití silného prvku v popředí a změnění úhlů pohledu, rozhodně chci vyzkoušet pořizovat fotografie z jiné pozice a hledat správné úhly, ať už třeba ze země nebo svrchu. Zkusím tedy hledat úhly, které nejsou běžné. A líbí se mi i rada, dát si pauzu - zkontrolovat snímky a případně zkusit najít lepší místo, úhel, pozici, nebo si počkat na ideálnější světlo. Prostě pracovat se scénou a nezůstávat na místě. Publikace mě naučila přemýšlet o fotce, ne jen bezmyšlenkově mačkat spoušť.

 "Světlo dělá fotografii. Objímejte světlo. Obdivujte ho. Milujte ho. Ale především poznávejte světlo. Uvědomujte si ho naplno a poznáte klíč k fotografii."

Také si zkusit pohrát s prostorovou hloubkou, vyzkouším těsnější přiblížení (hlavně u památek) a budu se snažit být trpělivější a počkat si na ten správný okamžik. Co se týká portrétu zaměřím se na jednoduší pozadí, případně rozoostřím. A třeba se časem alespoň přiblížím k tomu, umět vybrat fascinující objekt, za skvělého světla a s úžasnou kompozicí.

Slavný umělec Henri Matisse kdysi řekl (a teď parafrázuji), že pokud něco ve vašem obrázku nepomáhá celku, pravděpodobně mu to škodí. 

Kompozice pro fotografy vám ukáže, jak vidět jinak. Přináší celou řadu kompozičních nápadů a nástrojů. Zároveň podpoří kreativní vidění. Není to jen o klasických pravidlech kompozice, ale Kelby se podělil  o mnohem víc technik a triků. Nabádá k otevření mysli novému způsobu uvažování, což vám pomůže vytvářet lepší snímky.

Velice děkuji nakladatelství Zoner Press za poskytnutí recenzního výtisku!

3 komentáře:

  1. To zní docela zajímavě, zvlášť jestli je kniha psaná srozumitelně i pro laiky

    OdpovědětVymazat
  2. dřív jsem si takové knihy pořizovala, ale když jsem pak do nich nenahlížela a raději si hledala informace na internetu, přestala jsem si je kupovat :)

    OdpovědětVymazat
  3. Docela zajímavé téma, to hledání úhlu. Musím říct, že jsem takové vize taky měla, jen Foťák nějak nespolupracoval, nebo co :⁠-⁠D

    OdpovědětVymazat