úterý 26. listopadu 2024

Knihkupectví v Dublinu

 Knihkupectví v Dublinu je román od Evie Woods - což je pseudonym irské autorky Evie Gaughan. V jejích dílech se odráží láska k historii, irské mytologii a hledání zázraků v každodenním životě. Tohle je její čtvrtá kniha a zároveň první, která vyšla v českém překladu. 

Nechci svalovat vinu na svou minulost, ale každý nějakou máme, obklopuje nás jako vězení a pořád nám brání být tím, kým skutečně být chceme.

Tenhle dojemný a místy kouzelný příběh s prvky fantasy sleduje osudy tří hrdinů, které jsou nečekaně propojené. Dílo spojuje současnost s historií. Odehrává se především v Dublinu.

Opaline Carlisleovou rodina nutí vdát se proti její vůli. Hrdinka to odmítá, vždy chtěla být moderní ženou a průkopnicí. Nikdy nic pořádně nezažila ani necestovala. Rozhodne se tedy k odvážnému kroku, a i když nemá peníze, uteče. Stane se obchodnicí s knihami, ale nadále se musí ohlížet přes rameno, aby ji příbuzní nevypátrali. Jelikož pošpinila rodinu tím, že se odmítla obětovat.

"Vy jste tedy našel starý dopis zmiňující se o knize, o které nikdy nikdo neslyšel. A má být ukrytá v knihkupectví, které neexistuje."

Martha Winterová je týraná žena, která utekla svému manželovi, aby se zachránila. Bylo těžké pro ni opustit celý svůj život, byla vychovávaná v tom, že se musí mužům podřídit. Nemá peníze a tak hledá práci, získá pozici hospodyně v domě se starou, břitkou paní, která je náladová. Je vyděšenou obětí, která dlouho neměla sílu udělat něco se svým životem. Ráda by někam patřila a studovala, ale brání ji v tom nejen nízké sebevědomí.

Henry Field je přecitlivělý a ukřivděný. Otec se mu vysmíval a to v něm zanechalo stopu. Má pocit, že stále selhává. Držel se lásky ke starým knihám a to ho přivedla k tomu, že se stal odborníkem na vzácné knihy a ztracené rukopisy. Při své práci narazil na zmínku o knize, o které nikdy nikdo neslyšel a má být ukryta v knihkupectví, které není na mapě.

Ale nikdy jsem nešel vytrvale za nějakým cílem... Nebyl jsem Indiana Jones. Lucinda mi jednou řekla, že jsem asi tak velký dobrodruh jako kbelík.

Dílo má přes 420 stran a uchvátí magickým světem i neuvěřitelnými příběhy. Poznáváme různé, mnohdy trýznivé životní osudy hrdinů, kteří již nechtějí být vedlejší postavy. Hledáme dávné knihkupectví a provází nás síla knih a naděje, že se jednou nebudeme bát najít odvahu a poslechnout své srdce.

V tajemném příběhu nechybí záhady, tajemství, vzácné rukopisy, propojení, touha, tlak společnosti, předsudky, promarněné sny, ale i láska. Příběh o tom, že jsme neustále ovlivňováni světem, hlavou, ale i srdcem. A neměli bychom se bát jít za svými sny, protože nic není nemožné.

Lidské srdce tato chladná fakta nezvažuje. Vidí naději v nemožném: lásku tam, kde je třeba jen touha. Jedná bez logiky, bez důvodu. 

Knihkupectví v Dublinu mě nalákalo svoji obálkou a tématem knih, které hrdinům přinášely možnost úniku od reality. Bylo to dramatické, místy dojemné, ale i čtivé dílo. Začátek mi sedl, byla jsem nadšená, vše poutavě napsané. Ovšem konec už byl na mě moc magický. A chvílemi mi bylo úzko číst o Opaline minulosti. Hřejivý pocit přešel v mrazivý. Ale i tak je to rozhodně zajímavě napsaný příběh plný silných osudů. 

Velice děkuji nakladatelství Grada za poskytnutí recenzního výtisku!

1 komentář:

  1. Příběhy spojené s knihami mne docela lákají, ale na druhou stranu nemám moc ráda magické prvky. Tak nevím...

    OdpovědětVymazat