úterý 14. února 2017

Každé přání má svoji cenu

zdroj
V troskách kdysi mocného města, hluboko v srdci jeskyni leží bájná, zapomenutá lampa, která v sobě ukrývá mocnou džinku Zahru. Ta už několik století netrpělivě čeká na svého osvoboditele, který jí konečně vynese z pasti na denní světlo.

 Mladý nic netušící chlapec Aladin je silou kouzelnému prstenu přiveden k lampě, s níž je svázaná džinka, která je povinna splnit svému pánovi tři přání. Ovšem džinové jsou zákeřní a mazaní. Každé přání má svoje následky. Zahra oplývá velkou mocí, umí libovolně měnit podoby, jednou je dívkou, po druhé zvířetem a po třetí kouřem.  Všem, kteří vlastní lampu plní jakékoli touhy a rozmary, ale sama si nesmí přát vůbec nic. Přesto by dala cokoliv zato, aby byla konečně svobodná.

Ale svoboda, habibo… Za svobodu bych se klidně stala čímkoliv. Děsí mě pomyšlení, jak daleko jsem kvůli ní ochotná zajít, ale ještě nikdy jsem nic nechtěla tak moc, a tak potlačím svědomí a povzbudivě kývnu na svého pána.

Zlodějíčkovi Aladinovi byla do vínku dána schopnost krást, ale i očarovat ženy, které mu padají k nohám. Je totiž neskutečně šarmantní a začíná útočit na zeď, kterou si kolem svého srdce postavila Zahra. V minulosti totiž způsobila pád spravedlivé a uctívané královny, protože se nedržela hlavního pravidla džinů. Nikdy se nezamiluj do člověka. Byla krutě potrestána a tuto chybu už nikdy nemíní zopakovat.

Za svůj dlouhý, podivný život jsem měla jen pár laskavých pánů. Krutosti rozumím, ale laskavost mě děsí, protože vůči ní jsem bezbranná.

Tento pohádkový retelling se odehrává mezi písečnými dunami daleko v orientu. Kde se lidé obávají mocných džinů, kteří žijí nejen ve vodě (maaridy), ale i na zemi (ghúlové) a existují dokonce ohnivý džinové ifrítové. Nejmocnější a nejobávanější jsou ovšem šejtánové, kteří vládnout všem ostatním.
Kniha je vyprávěna z pohledu prastaré džinky, což je opravdu originální. Podle okolností a situace dokáže Zahra rychle mění svoji podobu a tak dopředu nevíme, čím se stane příště. A je opravdu zajímavé číst toto dílo z pohledu kouře uvězněného v lampě nebo pyšného páva.

„Dokonce i zloděj může mít čest, a dokonce i džin může mít srdce.“

Zakázané přání je kouzelný příběh plný magie, písku, dýmu a touhy, které vydalo jako svoji úplně první publikaci nakladatelství Marmer Media.
Jessica Khoury je americká autorka, která žije s manželem v Georgii. Svoji první knihu pro děti napsala v pouhých čtyřech letech a od té doby věděla, že až vyroste, chce se stát spisovatelkou. Jesssica ráda tráví čas s rodinou nebo hraním video her.  Zajímá se o kosatky a fotbal. Je autorkou série Počátek. V České republice zatím vyšel pouze první díl. V originále nesou zbývající dva díly názvy Kalahari a Vitro.

Ukázka:

Chlapce vycítím ve chvíli, kdy vstoupí do jeskyně. Poprvé po staletích se pohnu. Jsem kouř v lampě, vlním se a protahuji, setřásám otupělost pěti století. Mám pocit, že jsem napůl zkameněla. Zvuk jeho kroků mě probere jako zadunění hromu, vzápětí jsem úplně vzhůru. Tlačím do stran lampy, volám na něj, ale on mě pochopitelně nemůže slyšet. Je to jenom obyčejný kluk. Nemůže slyšet křik džina, duha z lampy, plnícího přání.

Hodnocení. 4/5


Recenze psaná pro Literární svět.

10 komentářů:

 1. Pěkná recenze :) Na tuto knížku jsem už jednu četla a už tehdy mě zaujala. Ráda bych se ke knížce dostala :) Zní moc dobře :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) Já mám ráda retellingy, takže pro mě tahle kniha byla jasnou volbou. :)

   Vymazat
 2. Moc povedená recenze, ale žánrem kniha nebude moc pro mě, ale doporučím ji dále :))

  OdpovědětVymazat
 3. Povedená recenze. :-)
  Na tuhle knížku mám zálusk už dlouho, ale pořád není dostatek času :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čas je opravdu vzácný. Proto se snažím využít každé volné chvilky. :)

   Vymazat
 4. To může být skvělá knížka, určitě se po ní mrknu :)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc pěkná recenze :) Knížku jsem si vyhlédla už v angličtině a tak je pro mě příjemným překvapením, že vyšla i u nás :) Určitě se po ní podívám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) Určitě se po knize podívej, je to oddechový, pohádkový příběh. :)

   Vymazat